![Exterior Μεσογειακή αρχιτεκτονική Μάνη επίχρισμα εκτος σχεδίου](https://www.studioephyra.com/wp-content/uploads/2023/03/ARightSideEdit02.jpg)
Πρόταση για δύο οικογενειακές κατοικίες στη Μεσσηνιακή Μάνη
Το κτήριο αποτελείται από τέσσερις πρισματικούς όγκους που ακουμπούν ήπια ο ένας πάνω στον άλλο, δημιουργώντας έτσι μια αίσθηση αρμονικής πολυπλοκότητας. Σε μια αναζήτηση πρωτοτυπίας, η ιδέα επιδιώκει τόσο να συνδέσει όσο και να διαχωρίσει το κτίριο από το περιβάλλον του. Η γεωμετρική σύνθεση συνδέει τη δομή με το βραχώδες έδαφός της, ενώ οι υπόλευκοι σκιασμένοι τοίχοι τους τείνουν να δημιουργήσουν μια εντύπωση αποστασιοποίησης σε μια ήρεμη αλλά τολμηρή χειρονομία.
Χρονολογία: 2022 | Τοποθεσία: Μάνη, Μεσσηνία, Ελλάδα | Τύπος: Κατοικία | Εμβαδόν: 250m^2 | Κατάσταση: Υπό αδειοδότηση | Πολιτικός μηχανικός: ConstructCo, Καλαμάτα
![Exterior Μεσογειακή αρχιτεκτονική Μάνη επίχρισμα εκτος σχεδίου](https://www.studioephyra.com/wp-content/uploads/2023/03/Frontaledit02-scaled.jpg)
![](https://www.studioephyra.com/wp-content/uploads/2022/09/Is01-01_Cropped-826x1024.jpg)
![](https://www.studioephyra.com/wp-content/uploads/2022/09/Or01-01_Cropped-826x1024.jpg)
![r100 Interior Μεσογειακή αρχιτεκτονική Μάνη επίχρισμα εκτος σχεδίου](https://www.studioephyra.com/wp-content/uploads/2023/03/CloseUp-scaled.jpg)
![Μεσογειακή αρχιτεκτονική Μάνη επίχρισμα εκτος σχεδίου](https://www.studioephyra.com/wp-content/uploads/2023/03/ThreeQuartersedit01-scaled.jpg)